Lista aktualności Lista aktualności

Ćwiczenia przeciwpożarowe

Dnia 16.03.2019r na terenie Nadleśnictwa Babimost odbyły się ćwiczenia ppoż.

Miejsce przeprowadzenia ćwiczeń to leśnictwo Buków, oddział 204-a. Brały w nich udział następujące jednostki gaśnicze:

 

1. JRG PSP Sulechów

2. OSP KSRG Nowe Kramsko

3. OSP KSRG Babimost

4. OSP KSRG Kargowa

5. OSP KSRG Kije

6. OSP Stare Kramsko

7. OSP Podmokle Małe

8. OSP Podmokle Wielkie

9.  OSP Smolno Wielkie

 

Ćwiczenia rozpoczęły się około godziny 9:00. Pożar został zgłoszony do KM PSP w Zielonej Górze przez dyspozytora Nadleśnictwa Babimost, który powziął informację o pożarze od obserwatorów na dostrzegalniach, jak również zdarzenie zostało potwierdzone przez naocznego świadka.

 

Na miejsce zostało zadysponowanych dziewięć wymienionych wyżej jednostek. Podczas działań ćwiczono m. in. przerzynkę (droga dojazdowa do pożaru zatarasowana była przez wywroty). Jednym z zadań było gaszenie poprzez dowożenie wody z pobliskiego punktu czerpania wody. Dowodzący akcją musiał się wykazać umiejętnościami kierowania pojazdami gaśniczymi w taki sposób aby nie blokowały sobie nawzajem dróg przejazdu (odpowiednie wykorzystanie mijanek, skrzyżowań itp.). Następnie został przećwiczony element udzielania pierwszej pomocy (zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń jeden ze strażaków zasłabł). Kolejnym elementem ćwiczeń było przetłaczanie wody na odcinku około 350m z punktu czerpania wody, poprzez kilka samochodów pożarowych, aż do miejsca pożaru.

 

Na zakończenie, przy punkcie czerpania wody poświęcono chwilę na przeanalizowanie manewrów oraz wyciągnięcie wniosków z przeprowadzonych ćwiczeń.