Aktualności Aktualności

Sadzimy nowy las!

Wraz z nadejściem wiosny przyroda budzi się do życia, a w lesie zaczynają się intensywne prace odnowieniowe mające na celu wyhodowanie nowego pokolenia lasu.

W lesie zakładanie nowej uprawy i sadzenie na niej młodych drzewek fachowo nazywamy odnowieniem natomiast zalesianie nowych gruntów, na których nie było lasu nazywamy zalesianiem. W pracy leśnika najczęściej spotykamy się z tą pierwszą formą sadzenia lasu.

 

Oczywiście zanim zaczniemy sadzić młode pokolenie drzewek potrzebne są odpowiednie warunki. Najważniejsze jest aby ustąpiły przymrozki i odmarzła po zimie gleba. W polskich warunkach takie korzystne okoliczności występują najczęściej już w marcu i wtedy to zazwyczaj zaczynamy sadzić.

 

Ale jak szadzić???

 

Istnieje kilka metod odnowienia lasu. Są to na przykład odnowienia naturalne, kiedy to las sam się rozsiewa, a my jako leśnicy tylko go pielęgnujemy oraz odnowienia sztuczne czyli ręczne sadzenie lasu lub jego siew. Z tych wszystkich metod w naszych warunkach najlepszą i najbardziej efektywną jest sadzenie i taką formę stosuje się w większości przypadków.

 

Jakie sadzimy gatunki???

 

Aby sobie odpowiedzieć na to pytanie musimy znać gospodarczy typ drzewostanu, czyli w skrócie z jakich gatunków ma się składać przyszły drzewostan dojrzały.

 

Kiedy wiemy już co mamy posadzić należy przywieść sadzonki ze szkółki leśnej i je „zadołować" czyli zakopać w specjalnych do tego przygotowanych dołach. W dołach tych osłania się młode drzewka przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Tak zabezpieczone będą „cierpliwie" czekały na rozpoczęcie sadzenia. Jako pierwsze zawsze sadzimy gatunki, które najszybciej rozpoczynają wegetację jest to np. modrzew europejski.

 

Prace odnowieniowe wykonuje się najczęściej ręcznie w zespołach dwuosobowych. Jedna osoba przygotowuje dołek pod sadzonkę, a druga umieszcza w nim sadzonkę i udeptuje wokół niej glebę.

 

Sadzonki nieduże z małym systemem korzeniowym sadzimy pod kostur w tzw. „szparkę". Taką metodą są sadzone drzewka jednoroczne oraz sosna czyli gatunek najczęściej występujący w Polskich lasach. Drzewka starsze i liściaste o bardziej rozbudowanych systemie korzeniowym sadzimy w jamkę wykonywaną szpadlem.

 

Małe sadzonki często są narażone na zgryzanie przez zwierzęta, dlatego cenniejsze fragmenty upraw leśnych ogradza się siatką.

 

Odnowienie lasu to żmudna i ciężka praca, a przed malutkimi sadzonkami jeszcze długa droga do osiągnięcia dojrzałości. Ale cały trud wart jest zachodu, bo za parędziesiąt lat z tych małych roślinek wyrośnie piękny las.


Nadleśnictwa i inne